AT89C4051-24PU
- Mfr.Part #
- AT89C4051-24PU
- Manufacturer
- Atmel (Microchip Technology)
- Package/Case
- Datasheet
AT89C4051-24PU
- Description
- IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
- Stock
- 797
- Quality
- Manufacturer :
- Atmel (Microchip Technology)
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- UART/USART
- Core Processor :
- 8051
- Core Size :
- 8-Bit
- Data Converters :
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of I/O :
- 15
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, LED, POR
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 4KB (4K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 128 x 8
- Speed :
- 24MHz
- Supplier Device Package :
- 20-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4V ~ 6V